|||

Uzależnienia seniorów

Uzależnienia seniorów: niezauważalny problem, który wymaga uwagi.

Uzależnienia to temat, który zazwyczaj kojarzy się z młodszymi osobami, jednak wśród seniorów jest to zjawisko, które wciąż pozostaje w cieniu. Starzejące się społeczeństwo, zmieniające się warunki życiowe, osamotnienie czy problemy zdrowotne– to wszystko może przyczyniać się do rozwoju uzależnień u osób starszych. Niezależnie od tego czy chodzi o alkohol, leki, nikotynę czy nawet zakupy, uzależnienia w starszym wieku mają poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego, psychicznego a także społecznego.

Uzależnienia wśród seniorów: jak i dlaczego?

Wielu seniorów boryka się z poczuciem osamotnienia, zwłaszcza po śmierci bliskich osób, co może prowadzić do sięgania po różne substancje lub zachowania, które mają na celu chwilowe złagodzenie emocjonalnego dyskomfortu. Alkohol, leki przeciwbólowe a czasami nawet nadmierne korzystanie z internetu czy gier komputerowych stają się sposobem na radzenie sobie z samotnością, stresem
i brakiem poczucia sensu życia.

  1. Alkohol – Wśród seniorów alkoholizm może rozwijać się powoli, często nie dostrzegany przez najbliższe otoczenie. Częste picia alkoholu w samotności lub w gronie innych osób starszych może początkowo wydawać się niewinne, jednak z biegiem czasu prowadzi do problemów zdrowotnych i trudności funkcjonowania
  2. Leki – Nadużywanie leków, zwłaszcza środków przeciwbólowych (pochodne opioidów), uspokajających i nasennych (zawierających substancję czynną – benzodiazepiny) jest częstym problemem wśród osób starszych. Większość seniorów zmaga się z przewlekłymi chorobami, które wymagają stosowania leków, jednak brak odpowiedniej edukacji na temat ryzyka uzależnienia może prowadzić do niekontrolowanego zażywania substancji.
  3.  Nikotyna – palenie papierosów wśród seniorów nie jest niczym nowym. Często osoby starsze, które przez całe życie paliły papierosy, nie są w stanie zerwać z nałogiem nawet w późnym wieku, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, układu oddechowego czy nowotwory.
  4. Zakupy i internet – współczesne uzależnienia nie zawsze mają związek z substancjami. Seniorzy coraz częściej angażują się w zakupy internetowe, które stają się formą ucieczki od rzeczywistości i osamotnienia, podobnie jak w przypadku młodszych pokoleń, nadużywanie internetu i gier komputerowych może prowadzić do zaniedbywania innych obszarów życia i izolacji społecznej.

Skala problemu i trudności diagnozowania.

Wielu seniorów nie szuka pomocy w przypadku problemów z uzależnieniem, często z powodu wstydu lub przekonania, że uzależnienia to problem tylko młodszych ludzi do tego dochodzi trudność w zdiagnozowaniu uzależnienia w starszym wieku – zmiany w zachowaniu, które mogą wynikać z chorób przewlekłych, demencji czy innych problemów zdrowotnych, łatwo mogą być mylone z oznakami uzależnienia.

Jak pomagać seniorom z problemem uzależnienia.

  1. Edukacja i wsparcie emocjonalne – ważne jest, aby rodziny, opiekunowie i społeczności lokalne były świadome problemu uzależnienia wśród seniorów i potrafiły oferować odpowiednie wsparcie. Wczesne rozpoznanie problemu, a także pomoc w dotarciu do specjalistów, może pomóc w przezwyciężeniu uzależnienia.
  2. Rozwój terapii dostosowanych do seniorów – pomoc terapeutyczna powinna być dostosowana do wieku pacjenta, w przypadku seniorów z problemem uzależnienia niezwykle ważne jest uwzględnienie ich stanu zdrowia fizycznego, jak również wspólnego poszukiwania przyczyn sięgania po substancje.
  3. Aktywność fizyczna i społeczna – zajęcia grupowe, hobby, aktywności fizyczne, a także integracja z rówieśnikami mogą stanowić zdrową alternatywę dla uzależniających zachowań. Ważne jest aby seniorzy czuli się częścią społeczności i nie popadali w izolację.

Podsumowanie

Uzależnienia wśród seniorów to temat, który wymaga większej uwagi i zrozumienia. W miarę starzenia się społeczeństwa, zjawisko to będzie coraz bardziej powszechne, dlatego istotne jest, aby podjąć działania mające na celu pomoc osobom starszym, które borykają się z uzależnieniami. Tylko przez wczesne rozpoznanie problemu, odpowiednią edukację oraz dostęp do specjalistycznej pomocy, można skutecznie zapobiegać i leczyć uzależnienia wśród seniorów, pozwalając im na zachowanie jakości życia w jesieni ich lat.